פתרונות איטום לגג בבניה מתקדמת

 

שיטת הבניה המכונה בניה מתקדמת היא שיטת בניה הנפוצה כבר שנים רבות בארה"ב, אירופה ואוסטרליה ובשנים האחרונות הופכת נפוצה יותר ויותר גם בישראל.

בשיטה זו, שלד של מתכת וקירות מבודדים המוכנים במפעל ומורכבים ישירות בשטח הבניה, מחליפים את הבטון והבלוקים של הבניה המסורתית. בלי רעש, בלי משאיות, פועלים, אבק ולכלוך, בזמן קצר ועם מינימום פסולת בניה. היתרונות המרכזיים של שיטת בניה זו הם מהירות הבניה, הוזלת עלויות הבניה, בידוד תרמי ברמה גבוהה והפחתת נזק סביבתי.

אחד האתגרים המרכזיים של ענף הבניה המתקדמת הוא איטום הגג. בארץ, יריעות איטום ביטומניות הן שיטת האיטום הנפוצה ביותר, אך יריעות אלו אינן מתאימות לגגות בתים בבניה מתקדמת שכן הן כבדות מדי ועלולות ליצור עומס על הגג. מהם פתרונות האיטום המתאימים לגגות אלו?

 

יריעות PVC וחומרי איטום משחתיים לאיטום גגות בבניה מתקדמת

 

כאשר בונים מבנים בשיטת הבניה המתקדמת, האפשרויות לאיטום הגג מצטמצמות. כיוון במבנים אלו הגג הוא במשקל קל יחסית, יריעות ביטומניות יכבידו עליו. בנוסף, גגות בניה מתקדמת אינם חלקים לגמרי, והלחמת היריעות לא יכולה להתבצע בצורה אופטימלית. כמו כן, הלחמת היריעות באמצעות מבער גז עולה לפגוע ואף לשרוף את לוחות הבידוד המשמשים בשיטת בניה זו.

בשל כך, כדי לאטום את הגגות הנבנים בשיטת הבניה המתקדמת יש צורך בשימוש בחומרי איטום מתאימים יותר כמו יריעות איטום קלות יותר או חומרי איטום משחתיים ממשפחות שונות.

 

יריעות PVC – יריעות אלו קלות יותר מיריעות איטום ביטוניות ולכן מתאימות יותר למשימה. החומר עצמו נחשב חזק ועמיד לטווח ארוך ואינו דורש הלחמה בעת היישום. מאידך, יריעות אלו רגישות לפגיעות מכאניות ובמקרה של פגיעה יש צורך לפרק ולהחליף את כל שכבות האיטום.

 

משחות איטום ביטומניות – חומר איטום על בסיס ביטומני המגיע בצורת משחה הניתנת ליישום במברשת, רולר או מכונת התזה. נוחים מאוד לעבודה, מתאימים במיוחד לגגות בניה מתקדמת בשל איכותן ועמידותן בפני מים. יוצרות שכבת איטום הומוגנית, חזקה וגמישה המצטיינת בייבוש מהיר. חסרונות: עלותן גבוהה יחסית, המשחות עמידות פחות בפני פגיעות מכאניות ואינן עמידות בפני קרני UV (יש צורך בשכבת הלבנה).

 

משחות איטום אקריליות – משחות איטום לבנות או צבעוניות המושבחות בפולימרים ומתאימות ליישום בהברשה או התזה. מצטיינות בהחזרת קרינת UV המורידה את הטמפרטורה במבנה. חומרים אלו נחשבים זולים יותר אך אינם עמידים בפני מים עומדים ולכן מתאימים יותר לגגות משופעים.

 

חומרי איטום פוליאוריטניים – חומרים המיושמים במריחה. נחשבים לחומר איטום חזק, עמיד בפני קרינת שמש ובפני פגיעות מכאניות, וכן בפני פגיעות של כימיקלים שונים. בעלי כושר הצמדות מעולה לתשתיות ממגוון רחב. החסרון: יקרים מאוד.

 

ניתן לראות כי ישנם לא מעט פתרונות לאיטום גגות קלים הנבנים בשיטת הבניה המתקדמת. חשוב לפנות ליועץ איטום מקצועי טרם ההחלטה על שיטת האיטום או חומרי האיטום.